Roscommon Soccer Round Up

      Roscommon & District League Sunday 9th October 2016 The Herald Premier Division Shiven Rovers                     1-2                                    Castlerea Celtic Michael Doyle                                                                              Peter Farrell Ronan Curran   Moore United                     1-2                                      Ballymoe FC Ethan Keogh                                                                                  Gregory Grogan Daniel Malone   Ahascragh United                1-1                                   Skyvalley Rovers Derek Derwin                                                                                 Jack Moore   Ballaghaderreen FC             3-2                                   St. John’s Athletic…

 

 

Advertisement

Soccer posts

 

Roscommon & District League

Sunday 9th October 2016

The Herald Premier Division

Shiven Rovers                     1-2                                    Castlerea Celtic

Michael Doyle                                                                              Peter Farrell Ronan Curran

 

Moore United                     1-2                                      Ballymoe FC

Ethan Keogh                                                                                  Gregory Grogan Daniel Malone

 

Ahascragh United                1-1                                   Skyvalley Rovers

Derek Derwin                                                                                 Jack Moore

 

Ballaghaderreen FC             3-2                                   St. John’s Athletic

Gerry Ward 2 James Horan                                                           Dermott Donnelly  Ultan Kelly

 

Brazukas                            PP                                      Ballinasloe Town

 

 

Norios Takeaway   Division One

Glen Celtic                         1-3                                      Dysart FC

Keith Waldron Paul Higgins

Niall Corbett

 

Dunmore Town                   5 – 0                                    Kilkerrin United

Thomas Gleeson 2 Stephen Morrison

Brian Higgins Conor Gleeson

 

CP Ajax                              3- 1                                     Rahara Rovers

Damien Conboy Kevin Knight

Paul Mee

 

Lough Harps                          0 – 2                                  Cloonfad United

Andy Glennon Frank Ronane

 

Killeen Sports grounds   Division Two

Castlerea Celtic                     1- 2                                Shiven Rovers

Martin Foster                                                                                 David Kelly 2

 

Strokestown United               3-3                               Hodson Bay Athletic

Daniel Rodgers  Kevin Finn                                                      Cormack Sheehy 2 Shane Lacey

David Neary

 

Cam Celtic                             2 – 4                               Moore United

Darragh Donnelly Mark Mc Cauley                                               Thomas Rock 3 Dean Carpenter

 

Moylough ‘79                      4 – 4                                 Ballinagare FC

Finbar Hughes 2  Marcus Finn  2                            Aidan Dowd 3 Dylan Kennedy

 

Roscommon United                  7- 3                           Cloonfad United

Paul Allen 3 Karl Garvin 2                                                          Paul Birmingham Cian Ruane

Enda Lannon  OG                                                                          John Connelly

 

 

Skyvalley Rovers                        1- 5                         Dunmore Town

James Farrell                                                                          Anto Nimic   Danny Ridge 2

Danny Farragher Guillaume Rey